آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان

کتاب آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان نوشته بارون (John M. Barron) و لینچ (Gerald J.Lynch) از دانشگاه پوردو در آمریکا و اوینگ (Bradley T. Ewing) از دانشگاه فناوری تگزاس است. این کتاب اولین بار در سال ۲۰۰۶ در نیویورک منتشر شد.

چالش‌های دنیای واقعی و اعتقادات متفاوت بین مکتب‌های مختلف باعث ایجاد پایه‌های شکل‌گیری اقتصاد کلان با تاخیر نسبت به اقتصاد خرد بودند. اقتصاد کلان به دلیل طرح نظریه‌های مختلف و پراکنده نسبت به اقتصاد خرد از انسجام کمتری برخوردار است. به همین دلیل شاهد تالیف کتاب‌های متفاوت اقتصاد کلان هستیم که بر موضوعات مختلفی نظیر رشد، سرمایه‌گذاری، مصرف، نظریه‌ها و مکاتب اقتصادی و دیگر موضوعات مطرح شده در اقتصاد نوشته شده است. به عنوان مثال کتاب اقتصاد کلان رومر با تمرکز بر نظریه‌های رشد نوشته شده است.

به همین سبب کتاب آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان با تاکید بر نظریه‌های مطرح شده در اقتصاد کلان به رشته تحریر درآمده است. می‌توان گفت این کتاب خلاصه‌ای مفید از روند شکل‌گیری اقتصاد کلان را مطرح کرده است. چرا که اقتصاد کلان در یک تقسیم‌بندی کلی‌تر شامل طیف وسیع‌تری نسبت به موضوعات مطرح شده در این کتاب است. بنابراین مطالعه این کتاب یک دیدگاه کلی نسبت به شکل‌گیری نظریه‌های اقتصاد کلان را به تصویر می‌کشد.

آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان

فصل‌های زیر موضوعات بررسی شده در کتاب آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان است:

 1. مقدمه
 2. اقتصاد والراسی
 3. بنگاه‌ها به عنوان مشارکت‌کنندگان حاضر در بازار
 4. خانوارها به عنوان مشارکت‌کنندگان حاضر در بازار
 5. خلاصه‌ای از رفتار و محدودیت‌های بنگاه‌ها و خانوارها
 6. مدل‌های ساده نئوکلاسیک اقتصاد کلان (بدون حضور دولت و سپرده‌گذاری بنگاه‌ها)
 7. اقتصاد کلان تجربی (روش‌های سنتی و مدل‌های سری زمانی)
 8. مدل نئوکلاسیک
 9. مدل نئوکینزی با دستمزد پولی ثابت: اصلاح مدل نئوکلاسیک
 10. مدل لوکاس
 11. سیاست‌های اقتصاد کلان
 12. اقتصاد باز

 

دانلود کتاب آشنایی با نظریه‌های اقتصاد کلان:


download

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید