چشم انداز اقتصاد جهان تا سال ۲۰۵۰ از نگاه اکونومیست

گزارش حاضر پیش بینی واحد اطلاعات مجله اکونومیست از چشم انداز اقتصادی جهان تا سال ۲۰۵۰ می باشد. اقتصاد جهان تا سال۲۰۵۰ ، شاهد تغییرات عمدهای در ترکیب قدرتهای برتر اقتصادی دنیا خواهد بود. مقایسه ی تولید ناخالص داخلی اسمی کشورها نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰، اقتصاد چین بزرگترین اقتصاد جهان است و بعد از آن آمریکا، هند و اندونزی قرار دارند. بر طبق پیش بینی های بلندمدت اکونومیست، در سال ۲۰۵۰ در بین ۱۰ اقتصاد برتر، کشورهای توسعه یافته ی غربی مانند آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه به جایگاه پایینتری نسبت به جایگاه کنونی خود خواهند رسید و کشورهای در حال توسعه ای مانند هند، اندونزی، برزیل و مکزیک به مراتب بالاتری صعود می کنند. همچنین کشورهای ایتالیا و روسیه در بین ۱۰ اقتصاد برتر حضور نخواهند داشت. این گزارش نشان میدهد که کشورهای منطقه ی آسیا همچنان به رشد افزایشی خود ادامه میدهند، و سهم کشورهای آسیایی از تولید ناخالص جهانی در سال۲۰۵۰ به ۵۳ درصد میرسد. بر طبق این پیش بینی ، در سال ۲۰۵۰ ثروت هر کدام از سه اقتصاد برتر دنیا یعنی چین، آمریکا و هند بیشتر از مجموع ثروت ۱۰ اقتصاد برتر دیگر خواهد بود که این موضوع حاکی از نقش پررنگتر کشورهای چین و هند در مسائل بین المللی خواهد بود.

همچنین در این گزارش نشان داده می شود که متوسط نرخ رشد جمعیت تا سال ۲۰۵۰ کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.به طوریکه از نرخ ۱٫۳ درصد سالهای ۱۹۸۰-۲۰۱۴ به ۰٫۵ درصد در سال های ۲۰۱۵-۲۰۵۰ می رسد که این امر در کاهش متوسط نرخ رشد اقتصادی مناطق مختلف جهان موثر خواهد بود. با این وجود در بسیاری از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه میزان جمعیت در سال۲۰۵۰ بیشتر از سال ۲۰۱۴ خواهد بود که این افزایش جمعیت چنانچه با ایجاد اشتغال همراه گردد می تواند منجر به رشد اقتصادی پایدار و بالا در بلندمدت برای این کشورها شود. در مقابل، بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایشرقی بین سالهای ۲۰۱۵-۲۰۵۰ با کاهش میزان جمعیت و به دنبال آن کاهش میزان نیروی کار مطلوب مواجه خواهند شد که یکی از تبعات آن کاهش جمعیت نیروی کار و احتمال تغییر رویکرد این کشورها در قوانین مهاجرتی خواهد بود.

در نهایت نشان داده میشود که درآمد سرانه ی اقتصادهای پیشرفته کنونی در سال ۲۰۵۰ همچنان بیشتر از اقتصادهای نوظهور خواهد بود، در واقع با وجود اینکه کشورهایی چون چین و هند جایگاه اول و سوم را بین ۱۰ اقتصاد برتر دارند اما از نظر درآمد سرانه به چنین رتبه ای دست نخواهند یافت گرچه پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به وضعیت کنونی خواهند داشت.

اطلاعات فایل دانلودی:


فرمت فایل دانلودی: PDF


نویسنده: گروه مطالعات بین الملل معاونت پژوهشی موسسه عالی آموزش وپژوهش مدیریت و برنامه ریزی


تعداد صفحات:۱۲


حجم فایل: ۱٫۴۸۵ کیلوبایت


زبان: فارسی


download

دانلود چشم انداز اقتصاد جهان تا۲۰۵۰

پسورد: economya.ir


گروه اقتصادی‌ها – بزرگترین مرجع دانش آموختگان اقتصاد – در نظر دارد فهرست کاملی از پاورپوینت ها و جزوات و به روزترین تحلیل‌ها، نظرات و پیش بینی‌های اقتصاد ایران و جهان را در «مجله اقتصادی» خود قرار دهد. شما می‌توانید با مراجعه به قسمت «مجله اقتصادی» سایت گروه اقتصادی‌ها، سایر پاورپوینت ها و جزوات و به روزترین تحلیل‌ها، نظرات و پیش بینی‌های اقتصاد ایران و جهان موجود را ببینید.


[box type=”info” radius=”5″]

سایر مطالب مفید در “وبلاگ اقتصادی‌ها”

[/box]
فیلم‌ها و کارگاه‌های آموزشی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید