روش مطالعه اقتصاد کلان در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد!

0
1063

اقتصاد کلان کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد

شامل ۲۵ سوال با ضریب ۴

منابع اصلی

[list icon=”enotype-icon-arrow-left3″ icon_color=”#1e73be” icon_color_hover=”#dd3333″ ]سه جلدی دکتر عباس شاکری انتشارات رافع,دو جلدی دکتر تیمور رحمانی انتشارات برادران,کتاب ۲۰۰۰ تست دکتر محسن نظری (نارنجی رنگ)[/list]

منابع کمکی

[list icon=”enotype-icon-arrow-left3″ icon_color=”#1e73be” icon_color_hover=”#dd3333″ ]2000 تست تیمور رحمانی,کتاب درسنامه و تست مدرسان شریف[/list]

این درس هم با ضریب ( ۴) به لحاظ اهمیت در کنار درس اقتصاد خرد پر اهمیت ترین درس برای دانشجویان رشته اقتصاد است.
پس انتظار می رود اهمیت زیادی براش قایل باشید و زمان قابل توجهی را به آن اختصاص دهید.
درس اقتصاد کلان به نسبت درس اقتصاد خرد، دارای مفاهیم سنگین تر است و به همین نسبت، سوالات این درس دشوارتر است و شاید در رقابت دانشجویان برای آزمون کارشناسی ارشد کسی برنده باشه که در این درس تسلط خوبی داشته باشد. به دلیل همین پیچیدگی، بیشتر شرکت کنندگان در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد، با این درس مشکل دارند. البته برای ورود به این درس آشنایی با مطالب اقتصاد خرد ضروریه. راهکاری که برای این درس پیشنهاد میشه حل مسائل زیاد و متنوع هست که منبعی که برای این کار پیشنهاد میشه، جلد سوم اقتصاد کلان دکتر شاکری هست که مسائل متعددی رو مطرح کرده. جلد سوم سه سالی هست که مورد توجه طراحان کنکور هست و سوالات زیادی ازش مطرح شده. پس حتما با دقت بخونیدش. باز هم تاکید میکنیم. تو این درس همانند سایر دروس خلاصه نویسی اهمیت زیادی داره. متاسفانه اقتصاد کلان درسی هست که نمی شه حفظش کرد و به راحتی از پس تست هاش براومد. بیشتر مطالب اقتصاد کلان مفهومی هستن و باید قوه تحلیل خوبی داشته باشید. با توجه به سوالاتی که در سال های اخیر در کنکور اومده، به هیچ وجه از کتاب های خلاصه برای خوندن استفاده نکنید! چون متوجه بسیاری از تحلیل ها و حالات مختلف بحث شده نخواهید شد و نتیجتا امکان پاسخگویی به سوالات رو نخواهید داشت!. دو جلدی اقتصاد کلان دکتر شاکری که منبع اصلی این درس هست و ما توصیه میکنیم حتما این کتاب رو تهیه کنید، تو این چند سال جواب خودشو پس داده و میشه به عنوان یک منبع مطمئن روش حساب باز کرد. اما این کتاب رو حفظ نکنید و به صورت مفهومی یاد بگیرید. تو این چند سال اخیر به شدت سوالات کنکور در درس کلان مفهومی شده. هنگام خوندنش دقت کنید که مباحث از دیدگاه کدوم مکتب هست. چون گاها به مطلبی می خورید که مکاتب مختلف دلایل متفاوت براش ذکر کردن. پس لازمه از شروع مطالعه این درس به این نکته هم توجه داشته باشید.
اگر شما وقت کافی دارید (منظور این هست که از ابتدای تابستان شروع به مطالعه برای کنکور کرده اید) پیشنهاد ما برای مطالعه این درس اینه که اول کتاب اقتصاد کلان تیمور رحمانی انتشارات دانشگاه تهران رو مطالعه کنید و پس از خوندن هر فصل مرتبط به سراغ کتاب شاکری برید و تو طول خوندن خلاصه نویسی کنید. اگر دور اول هست که این کتاب رو میخونید مطمئن باشید این فرایند کند پیش میره ولی نگران نباشید. چون فقط شما نیستید که تو این درس اینطوری هستید. پس کاملا طبیعی هست که کند ولی با دقت این کتاب پیش بره. باحوصله بخونید. از مطالبش لذت ببرید. خلاصه نویسی تون عاملی نباشه که بی دقت بخونید. بادقت و با حوصله درس بخونید. اینا رو میگیم چون این درس اهمیت زیادی داره و همین طور که گفتم باعث میشه شما رو پرتاب کنه به سمت رتبه های خوب. چون اگه کمی بهتر از بقیه به این سوالات جواب بدید قول میدیم شما هم جزو رتبه های برتر باشید. پس اگه میخواید نتیجه بگیرید نگران این نباشید که این درس داره زمان زیادی ازتون میگیره.
مطمئن باشید که اگه با دقت و حوصله بخونید ارزشش رو داره. البته حواستون باشه که این تاکید تبدیل به وسواستون نشه ها!!
الان که زمان کافی در اختیار دارید سعی کنید با این کتاب ارتباط برقرار کنید و نحوه ی تحلیل مسائل کلان که تو جلد سوم هم مباحث خوبی داره رو یاد بگیرید. پس سعی کنید نحوه تحلیل ها رو یاد بگیرید تا بتونید تو مسائلی که مشابه هستن ازش استفاده کنید. مثل مطالعه اقتصاد خرد سعی کنید از اول که شروع به خوندن می کنید زیاد به فکر تست زدن نباشید. به نظرم این درس رو همراه با یکی از درس های ریاضی یا مجموعه دروس برای تابستون تو یک روز مطالعه کنید. یعنی خرد و کلان رو به عنوان درس اصلیتون تو یک روز قرار بدید و در کنارش یکی از درس های ریاضی و مجموعه دروس مطالعه کنید. آمار هم به علت اینکه خیلی فراره میتونید از مهرماه شروع کنید. البته باید از مهر به صورت جدی بخونید چون آمار هم در کنکور کارشناسی ارشد اقتصاد اهمیت بسسیار زیادی داره!

شما می توانید از بخش ارتباط با مشاور هر سوال یا نکته ای که در درس اقتصاد کلان براتون پیش اومده رو با مشاورین ما در میان بگذارید، چه در مورد نحوه ی مطالعه، چه سوال درسی که براتون مشکله و نتونستید جوابی براش پیدا کنید و یا هر چیزی که به ذهنتون میرسه رو در قسمت ارتباط با مشاور مطرح کنید تا در سریعترین حالت ممکن به جوابتون برسید.

کنکور سخت نیست. اراده ی آدما بالاتر از هر چیزیه. اراده کنید تا بتونید. موفق باشید.


[box type=”info” radius=”10″]

ارتباط با مشاور

[/box]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید