درباره حقوق و درآمد در آمریکا 

0
243
ارزیابی های شتاب زده- تحصیل در خارج

 

محمدرضا اسلامی:

با گَری جکسون، دوست خوبم که ساکن میشیگان است صحبت می کردیم. کلافه بود و می گفت: آخه این چه وضعشه؟

چرا اینطوریه؟

موضوع را جویا شدم. لینک خبر مربوط به افزایش حقوق رئیس بانک ولز فارگو را نشان می داد.

بنا به خبری که ده روز قبل منتشر شد، حقوق آقای تیم سُولان، مدیرعامل این بانک در سال جاری ۳۶% افزایش خواهد یافت.(لینک در پایین)

جکسون می گفت: این بابا (یعنی سولان) پارسال ۱۷میلیون دلار حقوق و پاداش گرفته از بانک ولز فارگو (!).

بعد توی همون سال گذشته، این بی عرضه ها (به تعبیر ایشان) حدود ۴۰۰شعبه از ولز فارگو را در سراسر آمریکا تعطیل کردند و ۳۲میلیارد دلار ضرر بالا آوردن. چرا همچین آدم تعطیلی که ۱۷میلیون دلار حقوق گرفته باید یک همچین افزایش حقوقی براش درنظر گرفته بشه؟


درباره حقوق، درآمد و کار در آمریکا در نوبت های مختلفی صحبت کردیم. برای این کلافگیِ یک کارمند بازنشسته ولزفارگو و انتشار این خبر جدید، بی مناسبت نیست تا یکبار دیگر به مرور این بحث بنشینیم. در یک ارزیابی کلی وساده، خوب است ببینیم حقوق این آقای سولان زیاد است یا خیر؟ به اصطلاح رایج در ایران، “نجومی” هست یا خیر؟

قبل از پرداختن به این بحث، باید اشاره شود که در بحث «به_زمین_خوردن_غولها» راجع به احوال تلخ و سخت این روزهای بانک ولز فارگو به تفصیل صحبت شده بود (متن در ادامه) اما به ذهنم رسید که برای ارزیابی حقوق این جناب سولان، خوب است که از پایه حقوق استاد هیات علمی در دانشگاههای آمریکا شروع کنیم تا یک متر و معیاری برای ارزیابی داشته باشیم:

  • حقوق یک هیات علمی جوان، که پس از پروسه های متعدد، طولانی و بسیار سختگیرانه ارزیابی، جذبِ یکی از دپارتمانهای مهندسی در دانشگاههای آمریکا می شود (منظور پنجاه دانشگاه برتر است) به طور متوسط سالانه حدود ۷۰هزار دلار است.
  • عدد فوق قطعی نیست و ممکن است در بعضی دانشگاهها قدری بیشتر باشد (بنا به رنک دانشگاه و نوع دپارتمان) ولی عددی متوسط و حدودی است.
  • حقوق یک دانشیار با حدود ۱۰سال سابقه در دانشگاه، حدود ۱۲۰هزار دلار است.
  • حقوق یک پروفسور بین ۱۶۰ تا ۱۸۰هزار دلار است.
  • حقوق یک رئیس دپارتمان، (معادل رییس دانشکده) حدود ۲۰۰ تا ۲۲۰هزار دلار است.
  • حقوق رییس دانشکده مهندسی (که چندین دپارتمان تحت نظرش است) بین ۳۰۰ تا ۳۵۰هزار دلار است.
  • حقوق رییس دانشگاه، بین ۵۰۰هزار دلار ، تا حدود ۱میلیون دلار می تواند متغیر باشد.

 

حالا چند سوال: 

 

آیا فاصله بین حقوق استاد جوان (۷۰هزار دلار) تا رییس دانشگاه (۵۰۰هزار تا ۱میلیون دلار) فاصله صحیحی است؟ به زبان ساده، حقوق رییس دانشگاه باید چندبرابر حقوق «یک استاد تازه استخدام» باشد؟

نمی دانم.

 

با این اوصافی که در بالا رفت، آیا حقوق رییس بانک ولز فارگو در مقام مقایسه با مثلا رییس (محبوب و مستعفى) دانشگاه ایالتى میشیگان خانم Anna K. Simon، که با بیش از ۵۰هزار دانشجو، حدود ۱میلیون دلار حقوق گرفته، زیاد هست یا نیست؟

 

با یک نگاه بر «قدر مطلق ارقام فوق»، با قطعیت می توان گفت، به شکل عجیبی حقوق آقای سولان، زیاد است. به قول ما، نجومی است. اما موضوع حساسیتِ کار مدیرعامل یک بانک (در قواره ولز فارگو) وحساسیت تصمیم گیریها و ریسکهای همچین سِمَتی، باعث می شود که هیات مدیره چنین حقوقی برای وی، در نظر بگیرد. آیا این صحیح است؟

نمی دانیم.


خب حالا که تا اینجا آمدیم، بیائیم و حقوق آقای سولان را مقایسه کنیم با درآمد و حقوقِ دارا خسروشاهی، مدیرعامل تاکسی اینترنتی اوبر.

خسروشاهی درسال۲۰۱۵ ، ۹۵میلیون دلارحقوق گرفته(برای مدیریت یک آژانس مسافرتی اینترنتی)

 

  •  حالا سوال اولِ این متن را جور دیگری بخوانیم. آیا وقتی که مدیرعامل یک شرکت خصوصی مثل اکسپِدیا و یا تاکسی اوبر، در یک سال ۹۵میلیون دلار حقوق می گیرد، تصمیم هیات مدیره ولزفارگو برای درنظرگرفتن حقوق ۱۷ یا حتی ۲۰میلیون دلاری برای آقای سولان، تصمیمی غلط است یا درست؟
  • بی گمان پاسخ به این دست سوالات، پاسخی #ساده و خطی نیست و وقتی ما به پاسخ ها رهنمون می شویم، که مبانی، فلسفه ها و پیچیدگیهای ساختارهای اداره دیگر کشورها را بشناسیم. دراین باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

?پی نوشت:

۱-لینک خبر افزایش حقوق مدیرعامل بانک ولزفارگو

https://goo.gl/6zczEP


 

وضعیت دشوار بانک ولزفارگو

تصویر بالا را دوست خوبم گرى جکسون که در شهر آیرون وود، ایالت میشیگان زندگى مى کند در صفحه فیس بوکش گذاشته و نوشته:

« ولزفارگو ننگ بر تو باد!
این ساختمان زیبا، جایی هست که من سى و پنج سال عمرم رو در آن کار بانکدارى کردم و اونجا بازنشسته شدم. حالا مى خواهن تعطیلش کنن. واقعا شرم بر مدیریتتان. »

شعبه بانک ولزفارگو مجاور دانشگاه کلمسون که در آن حساب دارم نیز، اخیراً نامه زده و گفته ما داریم این شعبه را مى بندیم. بیائید حساب بانکى تان را به شعبه دیگر منتقل کنید. محل این شعبه (به لحاظ واقع شدن در چند قدمی دانشگاه) بهترین موقعیتِ جغرافیایی در این شهر کوچک است.

واقعیت ها در دنیاى حساب و کتاب اینچنین صریح و بى پرده است. مى خواهى بزرگترین خودروساز آمریکایى باش (#جنرال_موتورز) یا امپراطورى بزرگ #سونى یا که از بزرگترین بانکهاى دنیا (#ولز_فارگو) ؛ کار به عدد و رقم که مى رسد، اگر نتوانى حسابِ عدد و رقم را جمع و جور کنى باید بلند فریاد بزنى که جماعت من در حال ورشکستگى هستم. سابقه و گذشته ، گارانتى برایم نشد.

ولزفارگو داراى عنوانِ دومین بانک دنیا به لحاظ ارزش بازار سهام (Market capitalization) است. سالهاى متمادى، عناوین و ردکوردهاى چشمگیر و حائز اهمیتى داشته است. با دویست و شصت وهشت هزار کارمند، به لحاظ بزرگی، “سومین بانک آمریکا” محسوب می شود (بزرگی به مفهوم “دارایی های بانک”). ولى ولزفارگو امسال رسما اعلام کرده که مى خواهد چهارصد شعبه اش را تا پایان سال آینده تعطیل کند. (لینک نمونه خبر در زمینه برنامه تعطیلى شعب ولزفارگو در پی نوشت)

سال گذشته ولزفارگو ۳۲ میلیارد دلار ضرر از بابت سود درگردش داشته است (یعنی بیش از فروش نفت ایران در سال ١٣٩۴). نزدیک به ۲۲میلیارد دلار ضرر از بابت سودخالص داشته است. لینک: گزارش مالی سال ٢٠١۵ ولزفارگو
یک نحله فکری در میان ما ایرانیان است که “همه” اتفاقات این دنیا را بر مبنایِ تصمیماتِ از پیش تعیین شدۀ کانون های خاصی از قدرت می پندارد. این تفکر (اگر چه در برخی حوزه ها اشتباه نیست) اما وقتی رنگ حماقت به خود می گیرد که بکوشیم همه اتفاقات را بر این مبنا تحلیل کنیم. دنیایِ رقابت های وحشتناکِ این روزگار، دنیایِ جدی و جدیدی است و در تحلیل اتفاقاتِ این روزگار، برخی هنوز در دهه شصت و هفتاد میلادی زندگی می کنند. در روزگاری زندگی می کنیم که در مقابل چشمانمان ورشکست شدن #توشیبا را دیدیم. تا مرزِ ورشکستگی رفتن و برگشتن #پاناسونیک را دیدیم. اما در تمام وب فارسی اگر سرچ کنیم در باب ریشه های ورشکست شدن امثال #توشیبا، چهار مقاله جاندار و قوی پیدا نمی کنیم. چرا؟

چون باور به این است که «اتفاقات» ، چندان “پیچیده” نیست. تصمیمات در این دنیا توسط کانون های قدرت گرفته می شود. به زاری افتادن امپراطوری سونی را شاهد بودیم و هیچ تحلیل جدی در باب سونی در میانِ ما نیست. پس از نابود شدن صنایعی همچون صنعت فولاد در آمریکا (به دلیل برخاستن سونامی وار صنایع چین) امروز، مؤسسات مالی معظم هم وارد عرصه مشکلات جدیدی شده اند، که مطالعه این بحران ها، وظیفه جدی “امروز” است.

* * * * * * * *
پی نوشت ۱: یک نمونه گزارش و ویدئو در خصوص ولزفارگو در سی_ان_ان اقتصادى

پی نوشت ۲: مهمترین علت تعطیل شدن این چهارصد شعبه، گسترش بانکداری اینترنتی و خدمات بانکی موبایل عنوان شده، ولی تحلیلهای متعددی در باب نیازِ ولزفارگو به کاهش هزینه ها برای دوام در عرصه رقابت مطرح شده است. چهارمیلیارد دلار صرفه جویی تا پایان ۲۰۱۹ ، به عنوان یکی از اهدافِ هیات مدیره بانک عنوان می شود. لینک نمونه بحث در این باب.

 

کانال ارزیابی شتاب زده، محمدرضا اسلامی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید